Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jdeme do 3. ročníku SBL 2015-2016

9. 6. 2015

Je to zhruba měsíc, kdy v Celostátním Finále Seniorské Bowlingové Ligy převzal svá ocenění a mistrovský titul vítězný tým Lucerna-RSTS. Mezitím se sešel Výkonný výbor SBL a po drobných korekcích vypsal 3. soutěžní ročník. Oproti předchozí sezoně došlo k několika změnám. Počet týmů ve skupině je minimálně 5 a maximálně  8 (dříve minimálně 6). Z každé skupiny, kde hraje  7 nebo 8 týmů, postupují dva nejlepší týmy přímo do Celostátního finále, ze skupin s 5 až 6 týmy postupuje přímo 1 nejlepší tým. Ruší se postupy na průměr a zavádí se nově pravidlo, že ze všech skupin týmy na první nepostupové pozici a týmy s nejvyšším průměrem ve skupině (pokud již není mezi přímými postupujícími) se zúčastní baráže o účast ve Finále. Baráž proběhne systémem každý s každým s bodováním běžným jako ve skupinách. Z baráže do Celostátního finále postoupí předem určený počet týmů, které doplní přímo postupující týmy.

Celostátní finále bude nově dvoufázové - v první fázi ve dvou skupinách odehrají finalisté 1 kompletní hrací den každý s každým a do druhé, závěrečné fáze postoupí lépe umístěné týmy, jejichž počet bude stanoven v Propozicích pro Celostátní finále. Tyto týmy pak odehrají závěrečný soutěžní den o titul tak, jako tomu bylo až dosud, tedy opět každý s každým. Odpadne tedy závěrečné play off na 1 hru.

Další změna spočívá ve změně systému 6 kol podzim - jaro na nový systém 8 kol jaro - podzim. To má výhodu jednak v jednoduchém kritériu účasti hráčů v závislosti na věku - kdo v daném roce dovrší 50 roků, může nastoupit již od začátku sezony. A další výhoda je v tom, že se termínem Celostátního finále vyhneme velmi našlapanému termínovému kalendáři v období květen - červen. Celostátní finále se bude hrát koncem roku.

Ročník 2015-2016 je z tohoto pohledu přechodný, na podzim 2015 se odehrají 2 nebo 3 soutěžní kola, na jaře 2016 3 nebo 4 soutěžní kola a na podzim 2016 zbývající 2 nebo 3 soutěžní kola k dovršení celkového počtu 8 kol. Celostátní finále se pak odehraje v listopadu 2016 (první i druhá fáze). V následujícím ročníku 2017 již bude soutěž ustálena na systému jaro - podzim, tedy 4 až 5 hracích dnů na jaře a zbytek na podzim. Konkrétní hrací dny vždy dohodne organizátor skupiny s kapitány přihlášených týmů.

Propozice pro ročník 2015-2016 zveřejňujeme teď, Propozice pro Celostátní finále a baráž do něj budou připraveny nejpozději do konce roku 2015, spíše však dříve. 

Přihlášky do SBL se jako obvykle provádějí elektronicky ze stránek Seniorské Ligy, záložka Přihlášky do SBL, anebo přímo TUDY.

Přihlášené týmy budou doplňovány do přehledu podle bowlingových center na stejných stránkách.

Co je tedy třeba udělat: prostudovat si Propozice 2015-2016, sestavit nejméně 3členný tým, vstoupit na stránky SBL a vyplnit elektronickou přihlášku. Po naplnění skupin proběhne rozlosování týmů a sestavení termínového kalendáře. Obvyklým hracím dnem bude opět všední den podle dohody s kapitány přihlášených týmů v jednotlivých skupinách. Organizátor skupiny a kontakt na něj bude rovněž zveřejněn v přehledu přihlášených týmů na stránkách SBL.

Variantně lze přihlášku do SBL zaslat i emailem na adresu: sbl@czechbowling.cz s uvedením: název týmu, požadované bowlingové centrum odehrávání SBL, kapitán a kontakty na něj, jména a příjmení nejméně 3 hráčů a data jejich narození.

Srdečně zveme seniorky a seniory do již třetího ročníku SBL, bavte se bowlingem, hrajte se sobě rovnými, setkávejte se s přáteli. Hrát se bude kdekoliv, kde mají mazačku, automatické stavěče a kam se přihlásí nejméně 5 týmů. Pozvěte i své kamarády, známé a kolegy.

Milan Soušek (ESBC CZ), Karel Vopička (ČBA)